Okna
Drzwi
Okiennice
Usługi
Oferta dodatkowa

Okna

Szkło zespolone


SZYBY ciepłochronne

 

Właściwości i budowa

Stosowane u nas obecnie szkło niskoemisyjne miękkopowłokowe produkowane jest w procesie „off line” 
tzn. metaliczna powłoka nakładana jest na taflę poza linią produkcyjną.

Wartość współczynnika emisyjności tej powłoki jest kilkakrotnie niższa niż szkła. 
Szkło takie charakteryzuje się bardzo dobrą przejrzystością i prawie neutralną kolorystyką.

Dzięki bardzo niskiej emisyjności utrata energii cieplnej ulega istotnemu ograniczeniu i szyba zespolona z wypełnioną gazem szlachetnym przestrzenią międzyszybową (argon) osiąga współczynnik przenikania ciepła U=1,0 [W/(m2 K)].

Zalety:
LEPSZY KOMFORT

Obniżenie efektu zimnej szyby.

Redukcja zjawiska kondensacji pary wodnej. Równoważąc temperaturę szyby z temperaturą panującą wewnątrz pomieszczenia, unika się ryzyka wystąpienia zjawiska roszenia szyby. 
Przy założeniu 60% wilgotności powietrza i temperaturze pokojowej 20°C roszenie w pomieszczeniu nastąpi dopiero przytemperaturze zewnętrznej -50°C.

Ograniczenie wpływu wiatru wiejącego z dużą prędkością na współczynnik przenikania ciepła U.

Bardzo dobra przejrzystość i neutralna kolorystyka. 

 


 

 

SZYBY dekoracyjne


Szkło ornamentowe jest szkłem o zmniejszonej przejrzystości wynikającej z rozproszenia promieni świetlnych na jego wzorzystej powierzchni. Ma szerokie zastosowanie, ze względu na swoje walory użytkowe i dekoracyjne w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym na przykład przeszklenia ścianek działowych i drzwi w różnych miejscach użyteczności publicznej oraz w zestawach termoizolacyjnych. Występuje w szerokiej gamie wzorów i kolorów, pozwala architektom i użytkownikom na swobodne kształtowanie przestrzeni w budowanych obiektach.

 

 

wzory szkieł ornamentowych .pdf

 


 

 

SZPROSY międzyszybowe


Szprosy międzyszybowe są popularną metodą zdobienia okien poprzez podział powierzchni szyby na mniejsze pola. Proponujemy Państwu szprosy międzyszybowe o różnych szerokościach, w szerokiej gamie rolorów z palety RAL. W ofercie dostępne są szprosy w kolorze złotym, szprosy pokryte okleiną drewnopodobną, oraz szprosy „wiedeńskie” – imituące ramkę dystansową.

 


 

SZYBY laminowane

 

 

 

 

Szkło laminowane

Składa się z dwóch lub więcej tafli szkła połączonych ze sobą za pomocą jednej lub więcej folii PVB (poli-winylo-butyralowej).

Proces ten odbywa się w autoklawie w temperaturze około 115°C i pod ciśnieniem około 10 at. 

Wcześniej podczas przygotowania tafli do klejenia należy odpompować powietrze z przestrzeni międzyszybowej, w której znajduje się już folia PVB.

 

 

 

      

 

       

Klasa

TEST

Wynik

P 1

3 uderzenia kuli – wysokość 1,5 m

Nie przebite

P 2

3 uderzenia kuli – wysokość 3,0 m

Nie przebite

P 3

3 uderzenia kuli – wysokość 6,0 m

Nie przebite

P 4

3 uderzenia kuli – wysokość 9,0 m

Nie przebite

 

        Przyklady zastosowania szyb klejonych:

 

Typ Szyby

Klasa Szyby wg. EN 356

Przeznaczenie i Cechy

33.1

44.1

O2

PN-EN 12600

Mieszkania, szkoły, biura, drzwi wewnętrzne, okna na parterze. Ochrona przed zranieniem w przypadku rozbicia szyby. Można zastosować w budynkach zagrożonych wybuchem wewnętrznym.

33.2

44.2

P2

Kioski i inne obiekty handlowe, domy wolnostojące, okna parterów, witryny hoteli i biur, hale sportowe. Ochrona przed zranieniem w przypadku rozbicia szyby;
zapewniają czasową ochronę przy próbie włamania bez
przygotowania.

44.4

P4

Witryny salonów, hoteli i biur, wille, obiekty handlowe o znacznej wartości. Szyba utrudniająca włamanie, może zastąpić kraty z drutu stalowego 10 mm o oczku 150 mm.

 

 


 

SZYBY dźwiękochłonne

Własności akustyczne okna, jego zdolność do tłumienia hałasu, mają istotny wpływ na kształtowanie się właściwych, komfortowych warunków dla osób przebywających w budynkach. Ważnym elementem na drodze poprawy izolacyjności akustycznej okna jest dobór odpowiedniego oszklenia. Miarą właściwości akustycznej szyb zespolonych jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Wyznacza się go badawczo w akredytowanych laboratoriach akustycznych w zgodzie ze stosowanymi normami określając tłumienie dla poszczególnych pasm widma od 100 do 3150 Hz. Stosowane w budownictwie szyby zespolone mogą osiągać izolacyjność akustyczną Rw > 50 dB.

 

 

 Budowa Zespolenia

 Wskaźnik Izolacyjności Rw

Grubość Zespolenia (mm) 

 4/16/4/16/4

34

44

6/14/4

35

24

8/12/4

36

24

VSG 33.1/16/4

37

26

VSG 44.2/16/4

38

28

VSG-Sl 44.1/16/4

39

28

VSG 44.2/16/6

40

30

VSG 44.2/20/6

41

34

VSG-Sl 44.1/12/8

42

28

VSG-Sl 44.1/16/8

43

32

VSG-Sl 44.1/12/10

44

30

VSG-Sl 44.1/16/10

45

34

VSG-Sl 44.1/16/12

46

36

VSG-Sl 44.1/24/10

47

42

 

 


 

 

SZYBY przeciwsłoneczne

 

Jednym z podstawowych zadań szyb zespolonych, jest pomoc we właściwej gospodarce energią przenikającą do wewnątrz pomieszczenia również w ciepłych porach roku. Szkła stosowane w takich szybach zespolonych określa się zwykle szkłami przeciwsłonecznymi, gdyż używa się ich głównie do redukowania ilości przenikającej energii słonecznej, chroniąc w ten sposób pomieszczenia przed przegrzaniem. Opisane wcześniej szkła niskoemisyjne działają co prawda jako bariera także dla ciepła przenikającego z zewnątrz, ale ich skuteczność w ciepłych okresach, a zwłaszcza na elewacji południowej budynku, jest często niewystarczająca.
Ze względu na wygląd, sposób wytwarzania oraz zasadę funkcjonowania, szkła przeciwsłoneczne dzielone są na dwie grupy: absorpcyjne (Antisol) oraz refleksyjne (Stopsol, Antelio).


 

Szkło barwione w masie (Antisol)


Szkło takie jest zabarwione w masie w czasie procesu wytopu w hucie. Zabarwienie na kolor niebieski, brązowy, grafitowy czy zielony powoduje silne pochłanianie odpowiedniej części widma. Przez zjawisko absorpcji szkła takie silnie się nagrzewają pochłaniając ok. 50% energii promieniowania słonecznego, a następnie rozpraszają energię, kierując ją ponownie na zewnątrz. Z tego też powodu stosowane są jako szyba zewnętrzna w zestawie szyby zespolonej. Charakteryzują się niskim stopniem odbicia światła, nieco mniejszym niż bezbarwne szkło float. Zależnie od potrzeb dotyczących osiągnięcia pożądanego bilansu energetycznego dla całego oszklenia dobiera się odpowiednio zarówno barwę, jak i grubość szkła, gdyż efekt działania szyb absorpcyjnych wzrasta wraz ze wzrostem grubości szkła.

 

Szkło Refleksyjne (Stopsol, Antelio)


Bardziej zawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie szkieł z naniesioną powłoką odbijającą (Reflex). Powłoka refleksyjna nanoszona jest na szkło w procesie jego produkcji. Jej zadaniem jest odbijanie zarówno światła widzialnego, jak i ciepła słonecznego. Zastosowanie powłoki o różnej barwie, oprócz właściwego kształtowania bilansu energetycznego, jest często wykorzystywane do podnoszenia walorów estetycznych budynku lub otoczenia budynku (efekt lustrzanego odbicia architektury otoczenia w elewacji).

Oba rodzaje szkieł przeciwsłonecznych można niemal dowolnie łączyć z innymi rodzajami szkieł. Połączenie ze szkłami niskoemisyjnymi czy szkłami o właściwościach antywłamaniowych w jednej szybie zespolonej pozwala sprostać w bardzo szerokim zakresie oczekiwaniom użytkowników i tworzyć wielofunkcyjne zestawy, skutecznie chroniące przed niepożądaną wymianą energii o każdej porze roku.